Verdens vigtigste bog: Foredrag med Kristian Leth

Verdens vigtigste bog: Foredrag med Kristian Leth

Verdens vigtigste bog: Foredrag med Kristian Leth

Onsdag 18. november 2026, kl. 19:00

Forfatter og musiker Kristian Leth lægger vejen forbi Brøndbyøster Kirke, hvor han fortæller om Bibelens betydning. Det sker den 18. november kl. 19.00, og foredraget foregår i kirken.

Kristian Leth (Forfatter og musiker) fortæller, hvorfor bibelen er verdens vigtigste bog. Han forklarer, hvordan den påvirker os alle, vores dagligdag, vores omgivelser og vores forståelse af os selv i verden.

Gennem nedslag i en række historier fra bibelen, bliver alt fra missioneren og fundamentalisme til universalisme og – ja – selv ateisme forklaret som videreudviklinger af tendenser i kristendommen med rod i bibelen.

Foredraget er respektfuldt og udogmatisk, men udfordrer både troende og ateister til at revurdere deres egen forståelse af den cirka 2000 år gamle samling tekster, der har lagt grundlaget for den kultur og det samfund, vi lever i idag.

Kom til foredrag med Kristian Leth i Brøndbyøster Kirke og få indsigt i verdens vigtigste bog.

Foredraget foregår i kirken.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed

Find os her

 

Brøndbyøster Kirke – Park Alle 45, 2605 Brøndby
Annexgården – Brøndbyøstervej 117B, 2605 Brøndby

Kordegnekontoret

 

Telefon: 36 32 12 02
Mail: broendbyoester.sogn@km.dk
Personlig henvendelse: Tirsdag-fredag 9.00-13.00

Kirkegårdskontoret

 

Telefon: 36 32 12 03
Personlig henvendelse: Onsdag & fredag 9.00-14.00